Osteointegracja – na czym polega i od czego zależy powodzenie implantacji?
Osteointegracja to proces zrastania się implantu z kością. Jest on niezbędny, żeby w przyszłości pacjent mógł w pełni korzystać z implantu, do którego zostanie przymocowana korona zęba. Jak przebiega leczenie i co wpływa na szybkie p
Osteointegracja to proces zrastania się implantu z kością. Jest on niezbędny, żeby w przyszłości pacjent mógł w pełni korzystać z implantu, do którego zostanie przymocowana korona zęba. Jak przebiega leczenie i co wpływa na szybkie przyjęcie się przeszczepu?
Implant to ciało obce dla organizmu
Implanty wykonuje się z materiałów bio kompatybilnych, czyli takich, które swoim składem nie wpływają negatywnie na żywy organizm (antyalergiczne, nietoksyczne). Dzięki swojej strukturze tkanki stopniowo obrastają implant, tworząc z nim całość. Materiały te muszą być trwałe. Używa się więc tytanu, stopów tytanu, platyny, cyrkonu i pokrywa się je porowatą powłoką ceramiczną, która ułatwia osteointegrację wszczepu.
Implant nawet zrobiony z najlepszych obecnie dostępnych materiałów jest wciąż ciałem obcym. O tym, czy organizm zaakceptuje jego obecność i dojdzie do trwałego zrośnięcia się implantu z kością, decyduje wiele czynników.
Czynniki sprawiające, że implant nie zostanie odrzucony
Przede wszystkim wybierz sprawdzoną placówkę, która wykona zabieg implantacji według najwyższych standardów.
Poza materiałem, który zostanie użyty do wykonania implantu, na przyjęcie wszczepu ma wpływ ogólny stan zdrowia pacjenta. Bardzo ważne jest także przestrzeganie zaleceń implantologa. Pacjent na ten okres otrzyma wytyczne takie jak:
- Unikanie wysiłku.
- Niekorzystanie z sauny i solarium.
- Unikanie papierosów i alkoholu.
- Stawianie się na umówione wizyty celem skontrolowania postępu osteointegracji i czyszczenia rany.
Ile trwa proces osteointegracji implantu zęba?
Widoczna rana na dziąśle goi się szybko (około 14 dni). Natomiast proces osteointegracji trwa znacznie dłużej. Potrzeba od około 3 (żuchwa) do 6 miesięcy (szczęka), zanim implant zrośnie się z kością na tyle mocno, żeby można było na nim osadzić koronę, która przejmie obciążenia wynikające z funkcji zęba.
Odrzucenie implantu
Odrzucenie implantu zdarza się bardzo rzadko. Znacznie większe ryzyko odrzucenia implantu występuje u chorych na cukrzycę, nie wyklucza ich to jednak z tej metody leczenia. Objawami, które powinny niepokoić, są:
- Stan zapalny, któremu towarzyszą gorączka i ból.
- Wyczuwalnie ruszający się implant.
Należy wtedy niezwłocznie skonsultować się ze stomatologiem.
Implanty zębowe cieszą się popularnością, ponieważ są trwałym i bezpiecznym rozwiązaniem dla pacjentów z pojedynczymi ubytkami oraz tych ze znaczną i całkowitą bezzębnością. Metoda ta daje ogromne możliwości odbudowy uzębienia i może z niej skorzystać większość pacjentów. Proces osteointegracji zwykle przebiega bez komplikacji, a dzięki implantom pacjent odzyskuje piękny uśmiech i pewność siebie.