Ortodonta a Endodonta – czym się różnią i czym się zajmują?
Najczęściej dentysta ogólny kieruje nas do endodonty lub ortodonty, ponieważ próchnica i wady zgryzu to jedne z najczęstszych problemów, które trapią nasze zęby. Czym różnią się te dwie specjalizacje?
Najczęściej dentysta ogólny kieruje nas do endodonty lub ortodonty, ponieważ próchnica i wady zgryzu to jedne z najczęstszych problemów, które trapią nasze zęby. Czym różnią się te dwie specjalizacje?
Specjalizacja stomatologiczna to precyzyjne leczenie zębów
Specjalizacja w stomatologii pozwala na wykorzystanie szczegółowej wiedzy w danym zakresie. Z myślą o konkretnej metodzie leczenia projektuje się specjalistyczne urządzenia, które ułatwiają i przyspieszają wykonywanie zabiegów. Wpływa to zarówno na proces leczenia, jak i komfort pracy i pacjentów podczas wizyty.
Specjalizacja pozwala skupić się na konkretnym problemie (próchnicy, wadach zgryzu, braku uzębienia, chorobach zębów i przyzębia). Endodonta i ortodonta, mimo że brzmią podobnie, zajmują się zupełnie innymi problemami dotyczącymi uzębienia. Skoro, masz skorzystać umiejętności z jednego z nich, dowiedz się, czym się zajmują, żeby umówić się do właściwego specjalisty ze swoim problem.
Endodonta – specjalista od leczenia kanałowego
Endodonta zajmuje się wnętrzem zębów. Diagnozuje i leczy próchnicę także ropnie zębów i inne infekcje. Jego celem jest ratowanie zęba pacjenta, zamiast usuwanie. Należy pamiętać, że usunięcie zęba to ostateczność, a jego brak zawsze negatywnie wpływa na stan pozostałych zębów.
Endodonta, dzięki precyzyjnym narzędziom, dociera do rozległych kanałów zęba, usuwa zainfekowaną miazgę i zastępuje ją wypełnieniem. Owiane złą sławą leczenie kanałowe, obecnie dzięki nowoczesnym metodom leczenia endodontycznego, są znacznie bardziej komfortowe także dla pacjenta.
Ortodonta zadba, żeby twoje zęby były proste
To oczywiste, że zależy nam na wizualnie pięknych zębach. W końcu pierwsze wrażenie jest ważne. Proste, zdrowe zęby budują naszą pewność siebie, ale przede wszystkim zapewniają zdrowie, czego wielu nie wie. Wady zgryzu nie tylko mogą utrudniać mówienie, prawidłowe rozdrabnianie pokarmów, ale także powodować próchnicę, choroby dziąseł czy ukruszenia się i ułamywanie nieprawidłowo ustawionych względem siebie zębów.
Korygowaniem, leczeniem wad zgryzu, profilaktyką zajmuje się ortodonta. Leczenie ortodontyczne to długotrwały proces, który wiąże się m.in. z dopasowaniem aparatu ortodontycznego oraz systematycznymi wizytami kontrolnymi, podczas których reguluje się aparat. Zakres prac obydwu specjalistów jest znacznie większy.
Ząb, mimo że niewielki potrzebuje różnego podejścia. Specjalizacje takie jak ortodoncja czy endodoncja pozwalają leczyć zarówno wnętrze zęba, jak i jego estetyczny wygląd zewnętrzny.